Monika Valachová - joga v Žiline

Monika Valachová - 26.05.2023

Joga pre zdravý chrbát.

Bolesť chrbta trápi čoraz viac a čoraz mladších ľudí. Môže za to sedavé zamestnanie, dlhé státie a nedostatok pohybu aj vo voľnom čase. Vedela si však, že joga ťa môže zbaviť tejto nepríjemnej bolesti? Rada ťa privítam v mojom Štúdiu pohybu a jogy Monfit. Nájdeš ma v centre Žiliny. Poďme spolu pomocou jogy popracovať na tom, aby bol tvoj chrbát opäť šťastný!

 „Mám 30 rokov, ale môj chrbát je už 7 rokov na dôchodku!“. Na koľko ľudí v tvojom okolí sedí tento výrok? Mám pre teba dve správy! Tá zlá je, že najčastejšia príčina problémov s chrbtom je nezdravý životný štýl a ten je už v súčasnosti považovaný za civilizačnú chorobu. A aká je teda tá dobrá správa? Všetci sme schopní oslobodiť sa od zlozvykov, ktoré robia náš život menej kvalitným.

Ako som sa aj ja stretla s bolesťou chrbta…

Aj napriek tomu, že už od malička športujem a neustále sa hýbem, občas prepadne bolesť chrbta aj mňa. Deje sa to najmä po dlhšej práci pri počítači, veď to poznáš. To otravné pichanie vedľa lopatky, ktoré občas vyústi do bolesti a dokáže mi úplne zmraziť rameno, nemôžem sa kvôli nej poriadne ani nadýchnuť.

Prvou pomocou pri takýchto nepríjemnostiach je pohyb. Tiež to máš tak, že keď sa zahĺbiš do práce, prestaneš vnímať čas? Ak sa ti to stáva, je fajn nastaviť si na mobile budík, ktorý ťa upozorní na to, že sa máš ponaťahovať! Ľudské telo je totiž stvorené na pohyb, potrebuje ho na to, aby mohlo fungovať tak, ako má.

Občas stačí, hodiť na zem podložku na cvičenie, spomenúť si na to, ako si v škôlke cvičila mačací chrbát a po pár jednoduchých pohyboch pocítiš úľavu ako po hodinovej masáži! Toto je však iba prvá pomoc, z dlhodobého hľadiska prevencie bolesti je joga veľmi vhodným nástrojom.

Nemusíte žiť s boľavým chrbtom, riešením je joga pre zdravý chrbát!

Cvičenie jogy pre zdravý chrbát je zamerané na posilnenie stredu tela, zvýšenie pružnosti chrbtice. Okrem toho však  aj posilňuje sedacie svaly, ktoré fixujú panvu, a teda aj spodný chrbát. Silné svaly na chrbte sú dôležité najmä kvôli tomu, aby mala tvoja chrbtica tú správnu oporu. Svaly však nemusia byť iba silné, ale aj pružné, vďaka čomu bude tvoje telo ohybné. Uvoľnená a pružná chrbtica je nevyhnutná pre voľné prúdenie energie v tele.

Počula si už starú jogovú múdrosť: „Si iba taký mladý, ako je pružná tvoja chrbtica.“? Pri bolestiach chrbta je joga jedným z najlepších spôsobov pohybu, ktorý pomáha odstraňovať ťažkosti. Keďže ide o jemné a pomalé pohyby, pri ktorých precítiš svalstvo, s ktorým pracuješ, rýchlo zistíš, ktoré svaly či šľachy ti robia problémy a kde máš priestor na zlepšenie.

Náročnosť jogových lekcii, ktoré sú zamerané na posilnenie chrbtových svalov, je nízka. Tieto hodiny sú skutočne vhodné aj pre začiatočníkov, joga pre zdravý chrbát je vhodná aj ako úvod do sveta jogy. Vďaka relaxácii, ktorá je súčasťou lekcie, uvoľníš napätie, ktoré vzniká v stuhnutých svaloch chrbta a často je príčinou bolesti hlavy.

Riešenie bolesti chrbta

Nemusíš na to byť sama. Pomôžem ti riešiť tvoje problémy s bolesťou chrbta. Cvičenie jogy je odpoveďou na tvoje otázky, pričom na lekciu sa môžeš prihlásiť ešte dnes. V príjemnom prostredí štúdia v centre Žiliny. Prihlásiť sa na lekciu môžeš na tomto odkaze.

joga bolesť chrbta

Výhody cvičenia jogy pre zdravý chrbát

Posilnenie chrbtových svalov – jogové cvičenia, ktoré sú zamerané primárne na chrbát, posilňujú svaly okolo chrbtice. Neboj sa, z jogy určite nebudeš mať obrovské svaly. Jogové cvičenia budujú štíhle svalstvo, keďže sa cvičí s vlastnou váhou. Vďaka joge budeš mať funkčnú silu, ktorú využiješ pri každodennom živote a bezpochýb ti pomôže aj pri správnom držaní tela.

Zlepšenie flexibility chrbtice – jednotlivé jogové polohy a cvičenia nám pomáhajú zvyšovať flexibilitu, vďaka čomu sa znižuje riziko zranenia, ale napríklad aj uvoľňuje stuhnutosť práve v oblasti chrbtice.

Korekcia držania tela – jednotlivé pozície sú zamerané na správne držanie tela. Je možné, že po prvých cvičeniach budeš cítiť aj tie svaly, o ktorých si ani nevedela! Cvičenie ich „prebudí“ a ty ich budeš automaticky používať aj počas bežného dňa a tým nevedome zlepšovať svoj postoj.

Redukcia stresu – relaxácia a meditácie, ktoré k joge neodmysliteľne patria, znižujú úroveň stresu. Vedela si, že za zablokovanou hrudnou chrbticou sa nemusia skrývať iba nesprávny životný štýl, zlé držanie tela, či dlhé sedenie? Často sú spúšťačom aj negatívne emócie, ktoré sa nahromaďujú v tele človeka práve v oblasti hrudníka. Je to napríklad strach či ľútosť, ktoré spôsobujú vpadnutý hrudník, skrátené prsné svaly a bolesti chrbta. Bolesti krčnej chrbtice sú spájané s dlhodobým stresom, nie nadarmo sa hovorí, že ľudia nosia svoje starosti na ramenách…

Prevencia bolesti chrbta – joga je skvelým nástrojom prevencie bolesti. Nemusíš čakať, kým ťa začne bolieť chrbát, ver mi, taký druh negativity nepotrebuješ vo svojom živote! Silný a ohybný chrbát, ktorý získaš vďaka pravidelnému cvičeniu jogy je menej náchylný na poranenia alebo nepohodlie, ktoré so sebou prinášajú stuhnuté a skrátené svaly. Tým, že sa pri cvičeniach zapájajú obe strany chrbta, minimalizujú sa svalové dysbalancie, čo je v podstate nerovnomerné zaťažovanie jednotlivých svalov. Samozrejme, je prirodzené, že ľudské telo nie je dokonalo symetrické, ale vďaka joge sa môžeš k symetrii priblížiť!

Zlepšenie spánku – poznáš ten pocit, keď sa v noci zobudíš na bolesť? Na kŕč, ktorý ťa skrúti do polohy, o ktorej si ani netušil, že si jej schopný? Alebo zaspíš na gauči pri filme a na druhý deň nedokážeš plynulo otočiť hlavou… S týmto mi tiež pomohla joga! Veľmi rada spávam na bruchu, hlavu mám vykrútenú na stranu, ale kŕče sa mi vyhýbajú. Uvoľnené svaly nemajú takú tendenciu sťahovať sa do nežiadúcich kŕčov. Uznaj, nerušený spánok sa nedá porovnať s prehadzovaním sa v bolestiach.

Ako schudnúť cvičením jogy?

Ak potrebuješ zhodiť pár kíl a zaujímaš sa o cvičenie jogy neprehliadni článok o power joge na chudnutie. Dozvieš sa v ňom ako získať sexi postavu.

cvičenie pre zdravý chrbát

Joga pre zdravý chrbát je úžasná v tom, že vôbec nezáleží na tom, či si neskúsený človek, ktorý s pohybom práve začína, alebo pokročilý cvičenec. Prináša výhody každému, kto sa jej venuje. Nech už je tvoj dôvod na cvičenie jogy akýkoľvek, nezabúdaj na to, že kľúčová je trpezlivosť. Výsledky sa môžu prejaviť postupne, keďže každý z nás je iný. A to je na tom to krásne! Vždy sa musíme porovnávať iba so svojim včerajším ja… Vytrvalosť a pravidelnosť nás dovedú k vytúženým cieľom.

Faktom je, že naše telo je jediné miesto, kde musíme žiť celý život. Preto by sme sa mali starať, aby bolo v čo najlepšom stave a keď existuje možnosť, ako sa zbaviť bolesti, využime to! Joga je dokonalým nástrojom sebaobjavovania a starostlivosti o svoje telo a myseľ.

Ak sa rozhodneš pre jogu, uisti sa, že si vyberieš vhodnú formu, ktorá zohľadní tvoje potreby a schopnosti. S týmto ti rada pomôžem u mňa v Štúdiu pohybu a jogy Monfit v Žiline, kde poskytujem prvotriedne lekcie jogy. Teším sa na teba!

Cvičenie jogy v centre Žiliny

Ak máš problémy s bolesťou chrbta, neváhaj sa na lekciu jogy prihlásiť ešte dnes. Priamo v centre Žiliny. Prihlásiť na lekciu sa môžeš na tomto odkaze.